Działanie: Działanie rolnośrodowiskowo-klimatyczne
Poddziałanie: Płatności w ramach zobowiązań rolnośrodowiskowo-klimatycznych.
Opis rodzaju operacji
Cel:
- poprawa warunków bytowania zagrożonych gatunków ptaków, których siedliska lęgowe są związane z trwałymi użytkami zielonymi występującymi na obszarach specjalnej ochrony ptaków (OSO), poprzez dostosowanie użytkowania do wymogów gatunków ptaków gniazdujących na łąkach i pastwiskach oraz ekstensyfikację gospodarowania na obszarach OSO,
- utrzymanie bądź przywrócenie właściwego stanu lub zapobieganie pogarszaniu się stanu cennych siedlisk przyrodniczych określonych według typów siedlisk klasyfikacji Dyrektywy siedliskowej, chronionych w ramach sieci Natura 2000 oraz innych cennych przyrodniczo siedlisk występujących na łąkach i pastwiskach, poprzez stosowanie tradycyjnych i ekstensywnych sposobów użytkowania poszczególnych siedlisk.
Pakiet ukierunkowany jest na ekstensyfikację gospodarowania, stosowanie odpowiednich ilości i terminów wykonywanych pokosów lub intensywności wypasu na cennych siedliskach przyrodniczych lub siedliskach zagrożonych gatunków ptaków, znajdujących się na obszarach Natura 2000, co wpływa pozytywnie na różnorodność biologiczną.
Wymogi, jakie muszą zostać spełnione w ramach Pakietu 4. Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000:
- Obowiązek posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej;
- Obowiązek posiadania dokumentacji przyrodniczej wykonanej przez eksperta przyrodniczego (wyjątek: Ekstensywne użytkowanie na OSO);
- Obowiązek zachowania wszystkich trwałych użytków zielonych i elementów krajobrazu nieużytkowanych rolniczo stanowiących ostoje dzikiej przyrody;
- Na obszarze objętym Pakietem 4 zakazuje się:
- przeorywania, wałowania, stosowania osadów ściekowych, stosowania podsiewu oraz mechanicznego niszczenia struktury glebowej;
- włókowania w okresie:
od 1 kwietnia do 1 września na obszarach nizinnych (do 300 m n.p.m.),
od 15 kwietnia do 1 września na obszarach wyżynnych i górskich (powyżej 300 m n.p.m.); - stosowania środków ochrony roślin z wyjątkiem selektywnego i miejscowego niszczenia uciążliwych gatunków inwazyjnych z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu (np. mazaczy herbicydowych);
- tworzenia nowych, rozbudowy i odtwarzania istniejących systemów melioracyjnych, za wyjątkiem konstrukcji urządzeń mających na celu dostosowanie poziomu wód wykorzystując istniejące systemy melioracyjne do wymogów siedliskowych gatunków/siedlisk będących przedmiotem ochrony w pakiecie jeżeli takie działania zostaną szczegółowo opisane przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej;
- składowania biomasy wśród kęp drzew i zarośli, w rowach, jarach i innych obniżeniach terenu (położonych na działkach zadeklarowanych we wniosku).
Rodzaj wsparcia
Płatności w ramach pakietu są przyznawane corocznie przez okres 5-letniego zobowiązania, beneficjentom, którzy dobrowolnie przyjmują na siebie zobowiązanie rolnośrodowiskowo-klimatyczne w zakresie tego pakietu. Płatność w całości lub w części rekompensuje utracony dochód i dodatkowo poniesione koszty.
Płatność przyznawana jest do trwałych użytków zielonych na obszarach Natura 2000, w tym nie tylko użytków rolnych określonych w ramach płatności bezpośrednich.
Powiązania z innymi aktami prawnymi
- Rozporządzenie horyzontalne dla WPR,
- Rozporządzenie ws. płatności bezpośrednich,
- Rozporządzenie przejściowe,
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 r., poz. 627, z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz.U. Nr 147, poz. 1033, z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz.U. z 2008 r., Nr 133, poz. 849, z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2013 r., poz. 455).
Beneficjenci
Rolnik, grupa rolników, grupa rolników i innych zarządców gruntów oraz inni zarządcy gruntów.
Koszty kwalifikowalne
Nie dotyczy.
Warunki kwalifikowalności
Płatność w ramach tego pakietu przyznawana jest beneficjentowi, jeżeli:
- posiada gospodarstwo rolne położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż 1 ha.
Kwoty i stawki wsparcia (mające zastosowanie)
Stawka płatności uzależniona jest od:
- ekstensywnego użytkowania na OSO: 600 zł/ha,
- występowania gatunków ptaków tj.: rycyka (a także kszyka, krwawodzioba, czajki): 890 zł/ha,
- wodniczki: 1199 zł/ha, dubelta (a także kulika wielkiego): 1070 zł/ha, derkacza: 642 zł/ha oraz
- typu siedliska: zmiennowilgotne łąki trzęślicowe: 1276 zł/ha, zalewowe łąki selernicowe i słonorośla: 1043 zł/ha, murawy: 1300 zł/ha, półnaturalne łąki wilgotne: 911 zł/ha, półnaturalne łąki świeże: 1083 zł/ha, torfowiska: 600 zł/ha (wymogi obowiązkowe) lub 1206 zł/ha (wymogi obowiązkowe i uzupełniające).
Płatność rolnośrodowiskowo-klimatyczna jest przyznawana w wysokości:
- 100% stawki podstawowej – za powierzchnię od 0,10 ha do 50 ha;
- 75% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 50 ha do 100 ha;
- 60% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 100 ha.
Dla obszarów Natura 2000 położonych w granicach Parków Narodowych nie stosuje się progów degresywności.
Stawka płatności jest ustalona na podstawie bilansu kosztów i korzyści gospodarstwa podejmującego działania w ramach Pakietu 4. W ramach poniesionych kosztów uwzględniono utracony dochód z tytułu ekstensyfikacji produkcji (w tym zmniejszenie wartości siana) oraz koszty związane z trudnością koszenia.
W przypadku niektórych siedlisk przyrodniczych i siedlisk lęgowych ptaków stawka płatności została pomniejszona o korzyści wynikające ze zmniejszonej wartości plonu spowodowanej opóźnieniem koszenia.
Koszty transakcyjne:
Kosztem transakcyjnym związanym z przystąpieniem do realizacji tego pakietu (z wyjątkiem
ekstensywnego użytkowania na OSO) jest koszt wykonania dokumentacji przyrodniczej przez eksperta przyrodniczego, w której określone jest występowanie i stan cennych siedlisk przyrodniczych lub zagrożonych gatunków ptaków oraz uszczegółowione są wymogi użytkowania rolniczego, uwzględniające również występowanie gatunków inwazyjnych.
Koszty transakcyjne są uzależnione od powierzchni siedliska, na której będzie realizowany pakiet oraz od obecności lub braku planów zadań ochronnych/planów ochrony (PZO/PO) – w przypadku obecności PZO/PO, ekspertyza ma jedynie charakter uzupełniający i doprecyzowujący wymogi wynikające z PZO/PO.
W pierwszym lub kolejnych (w przypadku konieczności dokonania zmiany w istniejącej dokumentacji, związanej ze zwiększeniem powierzchni) latach okresu zobowiązania, płatność będzie powiększona o rekompensatę kosztów transakcyjnych, zróżnicowaną w zależności od istnienia PZO/PO i nie większą niż 20% rocznej stawki płatności na dane siedlisko.
Wymogi
Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 - Wymóg 1
Obowiązek posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej.
- Kontrola wizualna po okazaniu dokumentu przez podmiot kontrolowany w trakcie kontroli na miejscu.
- Fakt sporządzenia planu działalności rolnośrodowiskowej przez doradcę rolnośrodowiskowego jest weryfikowany w trakcie kontroli administracyjnej na podstawie bazy teleinformatycznej, w której rejestrowane są plany działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 - Wymóg 2
Obowiązek posiadania dokumentacji przyrodniczej wykonanej przez eksperta przyrodniczego (wyjątek: Ekstensywne użytkowanie na OSO).
- Kontrola wizualna po okazaniu dokumentu przez podmiot kontrolowany w trakcie kontroli na miejscu.
Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 - Wymóg 3
Zakaz przeorywania, wałowania, stosowania osadów ściekowych, stosowania podsiewu oraz mechanicznego niszczenia struktury glebowej.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej w trakcie kontroli na miejscu.
Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 - Wymóg 4
Zakaz włókowania w okresie:
- od 1 kwietnia do 1 września na obszarach nizinnych (do 300 m n.p.m.),
- od 15 kwietnia do 1 września na obszarach wyżynnych i górskich (powyżej 300 m n.p.m.).
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej w trakcie kontroli na miejscu.
Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 - Wymóg 5
Zakaz stosowania środków ochrony roślin z wyjątkiem selektywnego i miejscowego niszczenia uciążliwych gatunków inwazyjnych z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu (np. mazaczy herbicydowych).
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o zapisy planu działalności rolnośrodowiskowej (dokumentacji przyrodniczej) oraz o rejestru działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 - Wymóg 6
Zakaz tworzenia nowych, rozbudowy i odtwarzania istniejących systemów melioracyjnych, za wyjątkiem konstrukcji urządzeń mających na celu dostosowanie poziomu wód wykorzystując istniejące systemy melioracyjne do wymogów siedliskowych gatunków / siedlisk będących przedmiotem ochrony w pakiecie, jeżeli takie działania zostaną szczegółowo opisane przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o zapisy zawarte w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 - Wymóg 7
Zakaz składowania biomasy wśród kęp drzew i zarośli, w rowach, jarach i innych obniżeniach terenu (położonych na działkach zadeklarowanych we wniosku).
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 - Wymóg 8
Obowiązek zachowania wszystkich trwałych użytków zielonych i elementów krajobrazu nieużytkowanych rolniczo stanowiących ostoje dzikiej przyrody.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu w oparciu o zapisy zawarte w planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja wymogu zachowania trwałych uzytków zielonych zadeklarowanych do płatności w trakcie kontroli administracyjnej.
Dodatkowe wymogi dla ptaków - derkacz
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych derkacza) - Wymóg 1
Zakaz nawożenia.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych derkacza) - Wymóg 2
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych derkacza) - Wymóg 3
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych derkacza) - Wymóg 4
Zakaz stosowania jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych i pielęgnacyjnych w terminie od dnia 1 kwietnia do terminu pierwszego pokosu.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych derkacza) - Wymóg 5
Jeden pokos w ciągu roku, w terminie od 1 sierpnia do 31 października.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu po realizacji koszenia oraz w oparciu o zapisy zawarte w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych derkacza) - Wymóg 6
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co rok całej działki, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej po realizacji koszenia w kontekście zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej oraz dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych derkacza) - Wymóg 7
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych, odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia oraz zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych derkacza) - Wymóg 8
Dopuszczalny wypas po pokosie do 31 października przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla ptaków – rycyk
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych rycyka) - Wymóg 1
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych rycyka) - Wymóg 2
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych rycyka) - Wymóg 3
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Zakaz stosowania jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych i pielęgnacyjnych w terminie od dnia 1 kwietnia do terminu pierwszego pokosu lub do 15 czerwca w przypadku użytkowania pastwiskowego.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej (dokumentacji przyrodniczej).
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych rycyka) - Wymóg 4
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Zakaz nawożenia w przypadku użytkowania kośno-pastwiskowego i pastwiskowego.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Użytkowanie kośne
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych rycyka - użytk. kośne) - Wymóg 1
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Dwa pokosy w ciągu roku:
- pierwszy pokos w terminie 15 czerwca do 15 lipca,
- drugi pokos w terminie 15 sierpnia do 31 października
W uzasadnionych przypadkach użytkowanie jednokośne w odniesieniu do siedlisk o podłożu torfowym jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej -w terminie od 15 czerwca do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych rycyka - użytk. kośne) - Wymóg 2
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych, odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia oraz zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych rycyka - użytk. kośne) - Wymóg 3
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20 % powierzchni działki rolnej. W przypadku stosowania dwóch pokosów w ciągu roku należy pozostawić te same fragmenty działki rolnej nieskoszone. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej po realizacji koszenia w kontekście zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej oraz dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych rycyka - użytk. kośne) - Wymóg 4
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Przy użytkowaniu jednokośnym dopuszczalny wypas po pokosie do 31 października, przy obsadzie zwierząt od 0,5 do 1,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych rycyka - użytk. kośne) - Wymóg 5
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Dopuszcza się ograniczone nawożenie azotem (do 60 kg/ha/rok) z wyłączeniem obszarów nawożonych przez namuły rzeczne.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Użytkowanie pastwiskowe
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych rycyka - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 1
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Wypas przy obsadzie zwierząt do 0,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, w sezonie od 15 maja do 15 czerwca oraz przy obsadzie zwierząt od 0,5 do 1,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem po 15 czerwca do 31 października;
Dopuszczalne jest wypasanie przez cały rok koników polskich i koni huculskich jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych rycyka - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 2
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Obowiązek corocznego wykoszenia niedojadów (raz w roku) w terminie od 15 sierpnia 15 listopada.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych rycyka - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 3
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kszyka, krwawodzioba, czajki.
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) – dotyczy niedojadów; w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia oraz zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla ptaków – wodniczka
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych wodniczki) - Wymóg 1
Zakaz nawożenia, zakaz wapnowania i zakaz bronowania.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych wodniczki) - Wymóg 2
Zakaz stosowania jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych i pielęgnacyjnych w terminie od dnia 1 kwietnia do terminu pierwszego pokosu.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych wodniczki) - Wymóg 3
Koszenie:
- jeden pokos w roku lub
- koszenie całej powierzchni działki rolnej co 2 lata ( wyłącznie w przypadku, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej) w terminie od 15 sierpnia do 15 lutego kolejnego roku.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych wodniczki) - Wymóg 4
W przypadku corocznego koszenia pozostawienie fragmentów nieskoszonych: od 15 do 85% powierzchni działki rolnej (procent powierzchni nieskoszone określony przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej). W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone.
- Weryfikacja wymogu w trakcie kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego pozostawionej powierzchni nieskoszonej podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych wodniczki) - Wymóg 5
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia oraz zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych wodniczki) - Wymóg 6
Dopuszczalny wypas przed pokosem lub po pokosie, w terminie od 15 maja do 31 lipca przy obsadzie zwierząt do 0,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, a w terminie od 1 sierpnia do 31 października przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści i uzasadni taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla ptaków – dubelt, kulik wielki
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych dubelta, kulika wielkiego) - Wymóg 1
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych dubelta, kulika wielkiego) - Wymóg 2
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych dubelta, kulika wielkiego) - Wymóg 3
Zakaz nawożenia przy użytkowaniu kośno-pastwiskowym i pastwiskowym.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochrona siedlisk lęgowych dubelta, kulika wielkiego) - Wymóg 4
Zakaz stosowania jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych i pielęgnacyjnych w terminie od dnia 1 kwietnia do terminu pierwszego pokosu w przypadku użytkowania kośnego i kośno-pastwiskowego lub do 10 lipca w przypadku użytkowania pastwiskowego.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Dubelt- użytkowanie kośne
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych dubelta - użytk. kośne) - Wymóg 1
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kulika wielkiego.
Koszenie:
- jeden lub dwa pokosy w roku (ilość pokosów określona przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej) - pierwszy pokos w terminie: od 10 lipca do 31 lipca, drugi pokos w terminie: od 15 sierpnia do 31 października lub
- w szczególnych przypadkach koszenie całej powierzchni działki rolnej co 2 lata (jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej) w ww. terminach.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych dubelta - użytk. kośne) - Wymóg 2
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kulika wielkiego.
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia oraz zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych dubelta - użytk. kośne) - Wymóg 3
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kulika wielkiego.
W przypadku corocznego koszenia pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej (lub w szczególnych przypadkach w odniesieniu do turzycowisk, zwłaszcza kępiastych, określonych przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej, pozostawienie 50% powierzchni działki rolnej nieskoszonej). W przypadku stosowania dwóch pokosów w ciągu roku należy pozostawić te same fragmenty działki rolnej nieskoszone. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej po realizacji koszenia w kontekście zapisów w dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych dubelta - użytk. kośne) - Wymóg 4
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kulika wielkiego.
Przy użytkowaniu jednokośnym dopuszczalny wypas po pokosie do 31 października, przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych dubelta - użytk. kośne) - Wymóg 5
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kulika wielkiego.
Dopuszcza się ograniczone nawożenie azotem (do 60 kg/ha/rok) z wyłączeniem obszarów nawożonych przez namuły rzeczne.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dubelt- użytkowanie pastwiskowe
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych dubelta - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 1
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kulika wielkiego.
Wypas przy obsadzie zwierząt do 0,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem w sezonie od 15 maja do 10 lipca oraz przy obsadzie zwierząt od 0,5 do 1,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem po 10 lipca do 31 października;
Dopuszczalne jest wypasanie przez cały rok koników polskich i koni huculskich jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych dubelta - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 2
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kulika wielkiego.
Obowiązek corocznego wykoszenia nieodojadów (raz w roku) w terminie od 15 sierpnia do 15 listopada.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ochr. siedlisk lęgowych dubelta - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 3
Wymóg ma zastosowanie również w przypadku ochrony siedlisk lęgowych kulika wielkiego.
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) – dotyczy niedojadów; w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla ekstensywnego użytkowania na OSO
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO) - Wymóg 1
Ograniczone nawożenie azotem (do 60 kg/ha/rok) z wyłączeniem obszarów nawożonych przez namuły rzeczne.
- Weryfikacja na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej w trakcie kontroli na miejscu.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO) - Wymóg 2
Wymogi obowiązkowe dla wszystkich typów użytkowania: zakaz stosowania jakichkolwiek zabiegów agrotechnicznych i pielęgnacyjnych w terminie od dnia 1 kwietnia do terminu pierwszego pokosu lub do 15 czerwca w przypadku użytkowania pastwiskowego; zakaz bronowania.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych oraz w oparciu o zapisy rejestru działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej (dokumentacji przyrodniczej) w trakcie kontroli na miejscu.
Ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. kośne
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. kośne) - Wymóg 1
Koszenie w terminie od dnia 15 czerwca do 30 września, nie więcej niż dwa pokosy w roku.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej (dokumentacji przyrodniczej). Liczba pokosów weryfikowana będzie na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. kośne) - Wymóg 2
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. kośne) - Wymóg 3
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. Fragment nieskoszony przy pierwszym i drugim pokosie jest ten sam w danym roku. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego powierzchni nieskoszonej podczas kontroli na miejscu po realizacji ostatniego koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej w kontekście zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej oraz dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. kośne) - Wymóg 4
Dopuszczalny wypas zarówno po pierwszym jak i po drugim pokosie do 31 października, przy obsadzie zwierząt do 1,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w dokumentacji przyrodniczej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej po realizacji koszenia.
Ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. pastwiskowe
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 1
Wypas przy minimalnej obsadzie zwierząt wynoszącej 0,5 DJP/ha, a maksymalnej 1,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych, na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 2
Wypas w sezonie pastwiskowym trwającym od 1 maja do 15 października na obszarach do 300 m n.p.m. lub od 20 maja do 1 października na obszarach powyżej 300 m n.p.m.;
Dopuszczalne jest wypasanie przez cały rok koników polskich i koni huculskich, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja terminu wypasu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 3
Obowiązek wykaszania niedojadów raz w roku, w terminie do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej po realizacji koszenia.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (ekstensywne użytkowanie na OSO - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 4
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) – dotyczy niedojadów; w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- zmiennowilgotne łąki trzęślicowe
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 1
Zakaz nawożenia.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 2
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 3
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 4
Częstość koszenia: jeden pokos co roku lub co dwa lata (określone przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej);
Termin koszenia – od 1 września do 31 października (w uzasadnionych przypadkach od 15 do 30 czerwca, np. w sytuacjach wkraczania roślin niepożądanych w tym zbiorowisku, określonych przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej).
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu po realizacji koszenia oraz w oparciu o zapisy zawarte w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 5
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 6
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. W dwóch kolejnych pokosach (wykonywanych w odstępie roku lub 2 lat) należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 0,5 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia, z uwzględnieniem zapisów zawartych w dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 7
Dopuszczalny wypas po pokosie, jednak nie wcześniej niż od 1 września do 15 października przy obsadzie zwierząt do 0,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- zalewowe łąki selernicowe i słonorośla
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalewowe łąki selernicowe i słonorośla) - Wymóg 1
Zakaz nawożenia.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalewowe łąki selernicowe i słonorośla) - Wymóg 2
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalewowe łąki selernicowe i słonorośla) - Wymóg 3
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Użytkowanie kośne
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. kośne) - Wymóg 1
Obowiązek jednego lub dwóch pokosów w ciągu roku (liczba pokosów doprecyzowana w dokumentacji przyrodniczej przez eksperta przyrodniczego);
Terminy koszenia - od 15 czerwca do 30 września.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów zapisy zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. kośne) - Wymóg 2
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. kośne) - Wymóg 3
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. W przypadku stosowania dwóch pokosów w ciągu roku należy pozostawić te same fragmenty działki rolnej nieskoszone. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia, z uwzględnieniem zapisów zawartych w dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. kośne) - Wymóg 4
Przy użytkowaniu jednokośnym dopuszczalny wypas po pokosie do 15 października, przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Użytkowanie pastwiskowe
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. pastwis.) - Wymóg 1
Wypas przy obsadzie zwierząt od 0,5 do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, w sezonie od 1 maja do 15 października;
Dopuszczalne jest wypasanie przez cały rok koników polskich i koni huculskich jeśli jest ekspert przyrodniczy określi to w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. pastwis.) - Wymóg 2
Obowiązek corocznego wykoszenia niedojadów (raz w roku) w terminie od 15 lipca do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. pastwis.) - Wymóg 3
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) – dotyczy niedojadów; w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- murawy
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy) - Wymóg 1
Zakaz nawożenia.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy) - Wymóg 2
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy) - Wymóg 3
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Użytkowanie kośne
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy - użytk. kośne) - Wymóg 1
Koszenie:
- jeden pokos co roku lub
- jeden pokos co dwa lata (w szczególnych przypadkach określonych przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej) w terminie od 1 sierpnia do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy - użytk. kośne) - Wymóg 2
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy - użytk. kośne) - Wymóg 3
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. W dwóch kolejnych pokosach (wykonywanych w odstępie roku lub 2 lat) należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 0,5 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w planie działalności rolnośrodowiskowej i rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych na podstawie zapisów dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy - użytk. kośne) - Wymóg 4
Dopuszczalny wypas przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, w terminie od 1 maja do 15 października (jeżeli ekspert przyrodniczy określi w dokumentacji przyrodniczej).
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów), w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i weryfikacji dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Użytkowanie pastwiskowe
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 1
Wypas przy obsadzie zwierząt od 0,3 do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem w terminie od 1 maja do 15 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 2
Obowiązkowe wykaszanie niedojadów raz w roku lub raz na 2 lata w terminie od 1 sierpnia do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (murawy - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 3
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) – dotyczy niedojadów; w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- półnaturalne łąki wilgotne
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 1
Nawożenie do 60 kg N/ha/rok, z wyłączeniem obszarów nawożonych przez namuły rzeczne.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych, na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 2
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 3
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 4
Koszenie - jeden lub dwa pokosy w roku (liczba pokosów określona przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej) w terminie od 15 czerwca do 30 września.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 5
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. W przypadku stosowania dwóch pokosów w ciągu roku należy pozostawić te same fragmenty działki rolnej nieskoszone. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego powierzchni nieskoszonej podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia na podstawie zapisów dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta i rejestru działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 6
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 7
Dopuszczalny wypas po pokosie, jednak nie wcześniej niż od 15 lipca do 15 października, przy obsadzie zwierząt do 0,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- półnaturalne łąki świeże
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże) - Wymóg 1
Nawożenie dopuszczalne do 60 kg N/ha/rok, z wyłączeniem obszarów nawożonych przez namuły rzeczne.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych, na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże) - Wymóg 2
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże) - Wymóg 3
Wapnowanie dopuszczalne po wykonaniu niezbędnych w tym zakresie analiz glebowych i uzgodnieniu z ekspertem przyrodniczym.
- Weryfikacji na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych, na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej, dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta oraz okazaniu przez beneficjenta aktualnej analizy gleby
Użytkowanie kośne
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. kośne) - Wymóg 1
Jeden lub dwa pokosy w roku (liczba pokosów określona przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej);
Koszenie w terminie od 15 czerwca do 30 września.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. kośne) - Wymóg 2
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. kośne) - Wymóg 3
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych - 15-20% powierzchni działki rolnej. W przypadku zastosowania dwóch pokosów w ciągu roku należy pozostawić ten sam fragment działki rolnej nieskoszony. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. kośne) - Wymóg 4
Przy użytkowaniu jednokośnym dopuszczalny wypas przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, po pokosie w terminie do 15 października, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Użytkowanie pastwiskowe
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 1
Wypas przy obsadzie zwierząt od 0,5 do 1,0 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, w sezonie od 1 maja do 15 października;
Dopuszczalne jest wypasanie przez cały rok koników polskich i koni huculskich jeśli jest ekspert przyrodniczy określi to w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 2
Obowiązek corocznego wykoszenia niedojadów (raz w roku) w terminie od 15 lipca do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 3
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) – dotyczy niedojadów; w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- torfowiska
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 1
Zakaz wydobywania torfu.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 2
Zakaz zalesiania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 3
Zakaz nawożenia.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 4
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 5
Zakaz wykorzystywania sprzętu mechanicznego powodującego naruszenie wierzchniej warstwy gleby.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 6
Zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 7
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 8
Obowiązek usuwania odpadów pochodzenia antropogenicznego.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 9
Wycięcie wskazanych przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej zarośli i podrostu drzew w pierwszym roku wdrażania wariantu w terminie od 15 sierpnia do 15 lutego kolejnego roku.
- Możliwość weryfikacji na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej oraz dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 10
Koszenie powierzchni, na której występują odrośla drzew i krzewów lub wycinanie tych odrośli co roku lub raz na 2 lata (częstotliwość koszenia określona na poziomie dokumentacji przyrodniczej przez eksperta przyrodniczego) w terminie od 15 sierpnia do 15 lutego kolejnego roku.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 11
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie biomasa powinna zostać usunięta z działki rolnej lub ułożona w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacji wymogu na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Wymogi uzupełniające
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi uzupełniające) - Wymóg 1
Koszenie runi od 15 sierpnia do 15 lutego kolejnego roku (raz, dwa lub trzy razy w ciągu 5 lat zobowiązania, jednak nie częściej niż co dwa lata, co określi ekspert przyrodniczy na poziomie dokumentacji przyrodniczej); dopuszcza się pozostawienie do 20% powierzchni nieskoszonej (co określa ekspert przyrodniczy na poziomie dokumentacji przyrodniczej).
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedl. i zagr. gat. ptaków na ob. N 2000 (torfowiska - wymogi uzupełniające) - Wymóg 2
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie biomasa powinna zostać usunięta z działki rolnej lub ułożona w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Opis rodzaju operacji
Cel: spełnienie wymogów w ramach pakietu prowadzi do utrzymania bądź przywrócenia właściwego stanu lub zapobiegania pogarszaniu się stanu cennych siedlisk przyrodniczych, określonych według typów siedlisk klasyfikacji Dyrektywy siedliskowej oraz innych cennych przyrodniczo siedlisk występujących na łąkach i pastwiskach poza obszarami Natura 2000, poprzez stosowanie tradycyjnych i ekstensywnych sposobów użytkowania poszczególnych siedlisk.
Pakiet ukierunkowany jest na ekstensyfikację gospodarowania, stosowanie odpowiednich ilości i terminów wykonywanych pokosów lub intensywności wypasu na cennych siedliskach przyrodniczych, znajdujących się poza obszarami Natura 2000, co wpływa pozytywnie na różnorodność biologiczną.
Wymogi, jakie muszą zostać spełnione w ramach Pakietu 5. Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000:
- Obowiązek posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej;
- Obowiązek posiadania dokumentacji przyrodniczej wykonanej przez eksperta przyrodniczego;
- Obowiązek zachowania wszystkich trwałych użytków zielonych i elementów krajobrazu nieużytkowanych rolniczo stanowiących ostoje dzikiej przyrody;
- Na obszarze objętym Pakietem 5. zakazuje się:
- przeorywania, wałowania, stosowania osadów ściekowych, stosowania podsiewu oraz mechanicznego niszczenia struktury glebowej;
- włókowania w okresie:
od 1 kwietnia do 1 września na obszarach nizinnych (do 300 m n.p.m.),
od 15 kwietnia do 1 września na obszarach wyżynnych i górskich (powyżej 300 m n.p.m.); - stosowania środków ochrony roślin z wyjątkiem selektywnego i miejscowego niszczenia uciążliwych gatunków inwazyjnych z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu (np. mazaczy herbicydowych);
- tworzenia nowych, rozbudowy i odtwarzania istniejących systemów melioracyjnych, za wyjątkiem konstrukcji urządzeń mających na celu dostosowanie poziomu wód wykorzystując istniejące systemy melioracyjne do wymogów siedliskowych gatunków/siedlisk będących przedmiotem ochrony w pakiecie jeżeli takie działania zostaną szczegółowo opisane przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej;
- składowania biomasy wśród kęp drzew i zarośli, w rowach, jarach i innych obniżeniach terenu (położonych na działkach zadeklarowanych we wniosku).
Rodzaj wsparcia
Płatności w ramach pakietu są przyznawane corocznie przez okres 5-letniego zobowiązania, beneficjentom, którzy dobrowolnie przyjmują na siebie zobowiązanie rolnośrodowiskowo-klimatyczne w zakresie tego pakietu. Płatność w całości lub w części rekompensuje utracony dochód i dodatkowo poniesione koszty.
Płatność przyznawana jest do trwałych użytków zielonych, w tym nie tylko użytków rolnych określonych w ramach płatności bezpośrednich.
Powiązania z innymi aktami prawnymi
- Rozporządzenie horyzontalne dla WPR,
- Rozporządzenie ws. płatności bezpośrednich,
- Rozporządzenie przejściowe,
- Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 r., poz. 627,z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz.U. z 2007 r., Nr 147, poz. 1033, z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz.U. z 2008 r., Nr 133, poz. 849,z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2013 r., poz. 455).
Beneficjenci
Rolnik, grupa rolników, grupa rolników i innych zarządców gruntów oraz inni zarządcy gruntów
Koszty kwalifikowalne
Nie dotyczy.
Warunki kwalifikowalności
Płatność w ramach tego pakietu przyznawana jest beneficjentowi, jeżeli:
- posiada gospodarstwo rolne położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o powierzchni użytków rolnych nie mniejszej niż 1 ha.
Kwoty i stawki wsparcia (mające zastosowanie)
Stawka płatności uzależniona jest od typu siedliska: zmiennowilgotne łąki trzęślicowe: 1276 zł/ha, zalewowe łąki selernicowe i słonorośla: 1043 zł/ha, murawy: 1300 zł/ha, półnaturalne łąki wilgotne: 911 zł/ha, półnaturalne łąki świeże: 1083 zł/ha, torfowiska: 600 zł/ha (wymogi obowiązkowe) lub 1206 zł/ha (wymogi obowiązkowe i uzupełniające).
Płatność rolnośrodowiskowo-klimatyczna jest przyznawana w wysokości:
- 100% stawki podstawowej – za powierzchnię od 0,10 ha do 50 ha;
- 75% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 50 ha do 100 ha;
- 60% stawki podstawowej – za powierzchnię powyżej 100 ha.
Stawka płatności jest ustalona na podstawie bilansu kosztów i korzyści gospodarstwa podejmującego działania w ramach Pakietu 5. W ramach poniesionych kosztów uwzględniono utracony dochód z tytułu ekstensyfikacji produkcji (w tym zmniejszenie wartości siana) oraz koszty związane z trudnością koszenia.
W przypadku niektórych siedlisk przyrodniczych stawka płatności została pomniejszona o korzyści wynikające ze zmniejszonej wartości plonu spowodowanej opóźnieniem koszenia.
Koszty transakcyjne:
Kosztem transakcyjnym związanym z przystąpieniem do realizacji tego pakietu jest wykonanie dokumentacji przyrodniczej przez eksperta przyrodniczego, w której określone jest występowanie i stan cennych siedlisk przyrodniczych oraz uszczegółowione są wymogi użytkowania rolniczego, uwzględniające również występowanie gatunków inwazyjnych.
Koszty transakcyjne są uzależnione od powierzchni siedliska, na której będzie realizowany pakiet. W pierwszym lub kolejnych latach (w przypadku konieczności dokonania zmiany w istniejącej dokumentacji, związanej ze zwiększeniem powierzchni) okresu zobowiązania, płatność będzie powiększona o rekompensatę kosztów transakcyjnych nie większą niż 20% rocznej stawki płatności na dane siedlisko.
Wymogi
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 - Wymóg 1
Obowiązek posiadania planu działalności rolnośrodowiskowej.
- Kontrola wizualna po okazaniu dokumentu przez podmiot kontrolowany w trakcie kontroli na miejscu.
- Fakt sporządzenia planu działalności rolnośrodowiskowej przez doradcę rolnośrodowiskowego jest weryfikowany w trakcie kontroli administracyjnej na podstawie bazy teleinformatycznej, w której rejestrowane są plany działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 - Wymóg 2
Obowiązek posiadania dokumentacji przyrodniczej wykonanej przez eksperta przyrodniczego.
- Kontrola wizualna po okazaniu dokumentu przez podmiot kontrolowany w trakcie kontroli na miejscu.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 - Wymóg 3
Zakaz przeorywania, wałowania, stosowania osadów ściekowych, stosowania podsiewu oraz mechanicznego niszczenia struktury glebowej.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej w trakcie kontroli na miejscu.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 - Wymóg 4
Zakaz włókowania w okresie:
- od 1 kwietnia do 1 września na obszarach nizinnych (do 300 m n.p.m.),
- od 15 kwietnia do 1 września na obszarach wyżynnych i górskich (powyżej 300 m n.p.m.).
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej w trakcie kontroli na miejscu.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 - Wymóg 5
Zakaz stosowania środków ochrony roślin z wyjątkiem selektywnego i miejscowego niszczenia uciążliwych gatunków inwazyjnych z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu (np. mazaczy herbicydowych).
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o zapisy planu działalności rolnośrodowiskowej (dokumentacji przyrodniczej) oraz o rejestru działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 - Wymóg 6
Zakaz tworzenia nowych, rozbudowy i odtwarzania istniejących systemów melioracyjnych, za wyjątkiem konstrukcji urządzeń mających na celu dostosowanie poziomu wód wykorzystując istniejące systemy melioracyjne do wymogów siedliskowych gatunków / siedlisk będących przedmiotem ochrony w pakiecie, jeżeli takie działania zostaną szczegółowo opisane przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o zapisy zawarte w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 - Wymóg 7
Zakaz składowania biomasy wśród kęp drzew i zarośli, w rowach, jarach i innych obniżeniach terenu (położonych na działkach zadeklarowanych we wniosku).
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 - Wymóg 8
Obowiązek zachowania wszystkich trwałych użytków zielonych i elementów krajobrazu nieużytkowanych rolniczo stanowiących ostoje dzikiej przyrody.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu w oparciu o zapisy zawarte w planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja wymogu zachowania trwałych użytków zielonych zadeklarowanych do płatności w trakcie kontroli administracyjnej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- zmiennowilgotne łąki trzęślicowe
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 1
Zakaz nawożenia.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 2
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 3
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu oraz w oparciu o rejestr działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 4
Częstość koszenia: jeden pokos co roku lub co dwa lata (określone przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej);
Termin koszenia – od 1 września do 31 października (w uzasadnionych przypadkach od 15 do 30 czerwca, np. w sytuacjach wkraczania roślin niepożądanych w tym zbiorowisku, określonych przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej).
- Weryfikacja wymogu na podstawie kontroli działek rolnych w trakcie kontroli na miejscu po realizacji koszenia oraz w oparciu o zapisy zawarte w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 5
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 6
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. W dwóch kolejnych pokosach (wykonywanych w odstępie roku lub 2 lat) należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 0,5 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia, z uwzględnieniem zapisów zawartych w dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zmiennowilgotne łąki trzęślicowe) - Wymóg 7
Dopuszczalny wypas po pokosie, jednak nie wcześniej niż od 1 września do 15 października przy obsadzie zwierząt do 0,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- zalewowe łąki selernicowe i słonorośla
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalewowe łąki selernicowe i słonorośla) - Wymóg 1
Zakaz nawożenia.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalewowe łąki selernicowe i słonorośla) - Wymóg 2
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalewowe łąki selernicowe i słonorośla) - Wymóg 3
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Użytkowanie kośne
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. kośne) - Wymóg 1
Obowiązek jednego lub dwóch pokosów w ciągu roku (liczba pokosów doprecyzowana w dokumentacji przyrodniczej przez eksperta przyrodniczego);
Terminy koszenia - od 15 czerwca do 30 września.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów zapisy zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. kośne) - Wymóg 2
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. kośne) - Wymóg 3
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. W przypadku stosowania dwóch pokosów w ciągu roku należy pozostawić te same fragmenty działki rolnej nieskoszone. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia, z uwzględnieniem zapisów zawartych w dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. kośne) - Wymóg 4
Przy użytkowaniu jednokośnym dopuszczalny wypas po pokosie do 15 października, przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasu) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Użytkowanie pastwiskowe
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. pastwis.) - Wymóg 1
Wypas przy obsadzie zwierząt od 0,5 do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, w sezonie od 1 maja do 15 października;
Dopuszczalne jest wypasanie przez cały rok koników polskich i koni huculskich jeśli jest ekspert przyrodniczy określi to w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. pastwis.) - Wymóg 2
Obowiązek corocznego wykoszenia niedojadów (raz w roku) w terminie od 15 lipca do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (zalew. łąki selernicowe i słonorośla - użytk. pastwis.) - Wymóg 3
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) – dotyczy niedojadów; w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- murawy
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy) - Wymóg 1
Zakaz nawożenia.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy) - Wymóg 2
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy) - Wymóg 3
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Użytkowanie kośne
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy - użytk. kośne) - Wymóg 1
Koszenie:
- jeden pokos co roku lub
- jeden pokos co dwa lata (w szczególnych przypadkach określonych przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej) w terminie od 1 sierpnia do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy - użytk. kośne) - Wymóg 2
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja wymogu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy - użytk. kośne) - Wymóg 3
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. W dwóch kolejnych pokosach (wykonywanych w odstępie roku lub 2 lat) należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 0,5 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w planie działalności rolnośrodowiskowej i rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych na podstawie zapisów dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy - użytk. kośne) - Wymóg 4
Dopuszczalny wypas przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, w terminie od 1 maja do 15 października (jeżeli ekspert przyrodniczy określi w dokumentacji przyrodniczej).
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów), w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i weryfikacji dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Użytkowanie pastwiskowe
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 1
Wypas przy obsadzie zwierząt od 0,3 do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem w terminie od 1 maja do 15 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 2
Obowiązkowe wykaszanie niedojadów raz w roku lub raz na 2 lata w terminie od 1 sierpnia do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (murawy - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 3
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) – dotyczy niedojadów; w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- półnaturalne łąki wilgotne
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 1
Nawożenie do 60 kg N/ha/rok, z wyłączeniem obszarów nawożonych przez namuły rzeczne.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych, na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 2
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 3
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 4
Koszenie - jeden lub dwa pokosy w roku (liczba pokosów określona przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej) w terminie od 15 czerwca do 30 września.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 5
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych: 15-20% powierzchni działki rolnej. W przypadku stosowania dwóch pokosów w ciągu roku należy pozostawić te same fragmenty działki rolnej nieskoszone. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego powierzchni nieskoszonej podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia na podstawie zapisów dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta i rejestru działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 6
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki wilgotne) - Wymóg 7
Dopuszczalny wypas po pokosie, jednak nie wcześniej niż od 15 lipca do 15 października,
przy obsadzie zwierząt do 0,5 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- półnaturalne łąki świeże
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże) - Wymóg 1
Nawożenie dopuszczalne do 60 kg N/ha/rok, z wyłączeniem obszarów nawożonych przez namuły rzeczne.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych, na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże) - Wymóg 2
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże) - Wymóg 3
Wapnowanie dopuszczalne po wykonaniu niezbędnych w tym zakresie analiz glebowych i uzgodnieniu z ekspertem przyrodniczym.
- Weryfikacji na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych, na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej, dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta oraz okazaniu przez beneficjenta aktualnej analizy gleby.
Użytkowanie kośne
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. kośne) - Wymóg 1
Jeden lub dwa pokosy w roku (liczba pokosów określona przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej);
Koszenie w terminie od 15 czerwca do 30 września.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. kośne) - Wymóg 2
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. kośne) - Wymóg 3
Pozostawienie fragmentów nieskoszonych - 15-20% powierzchni działki rolnej. W przypadku zastosowania dwóch pokosów w ciągu roku należy pozostawić ten sam fragment działki rolnej nieskoszony. W dwóch kolejnych latach należy pozostawić inne fragmenty nieskoszone;
Dla działek rolnych nie przekraczających powierzchni 1 ha dopuszczalne jest zrezygnowanie z pozostawiania powierzchni nieskoszonych i koszenie co roku całej działki rolnej, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja wymogu w kontroli administracyjnej na podstawie wyrysowanych na załącznikach graficznych obszarów nieskoszonych.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych podczas kontroli na miejscu po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i planie działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. kośne) - Wymóg 4
Przy użytkowaniu jednokośnym dopuszczalny wypas przy obsadzie zwierząt do 1 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, po pokosie w terminie do 15 października, jeżeli ekspert przyrodniczy dopuści taką możliwość w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Użytkowanie pastwiskowe
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 1
Wypas przy obsadzie zwierząt od 0,5 do 1,0 DJP/ha trwałych użytków zielonych objętych wsparciem, w sezonie od 1 maja do 15 października;
Dopuszczalne jest wypasanie przez cały rok koników polskich i koni huculskich jeśli jest ekspert przyrodniczy określi to w dokumentacji przyrodniczej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w planie działalności rolnośrodowiskowej (w planie wypasów) oraz w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 2
Obowiązek corocznego wykoszenia niedojadów (raz w roku) w terminie od 15 lipca do 31 października.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (półnaturalne łąki świeże - użytk. pastwiskowe) - Wymóg 3
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy) – dotyczy niedojadów; w terminie do 2 tygodni po pokosie siano powinno zostać usunięte z działki rolnej lub ułożone w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Dodatkowe wymogi dla siedlisk- torfowiska
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 1
Zakaz wydobywania torfu.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 2
Zakaz zalesiania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 3
Zakaz nawożenia.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 4
Zakaz wapnowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 5
Zakaz wykorzystywania sprzętu mechanicznego powodującego naruszenie wierzchniej warstwy gleby.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 6
Zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 7
Zakaz bronowania.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 8
Obowiązek usuwania odpadów pochodzenia antropogenicznego.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 9
Wycięcie wskazanych przez eksperta przyrodniczego w dokumentacji przyrodniczej zarośli i podrostu drzew w pierwszym roku wdrażania wariantu w terminie od 15 sierpnia do 15 lutego kolejnego roku.
- Możliwość weryfikacji na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej oraz dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 10
Koszenie powierzchni, na której występują odrośla drzew i krzewów lub wycinanie tych odrośli co roku lub raz na 2 lata (częstotliwość koszenia określona na poziomie dokumentacji przyrodniczej przez eksperta przyrodniczego) w terminie od 15 sierpnia do 15 lutego kolejnego roku.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi obowiązkowe) - Wymóg 11
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie biomasa powinna zostać usunięta z działki rolnej lub ułożona w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacji wymogu na etapie kontroli na miejscu podczas kontroli działek rolnych odbywającej się w terminie po wykonaniu koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.
Wymogi uzupełniające
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi uzupełniające) - Wymóg 1
Koszenie runi od 15 sierpnia do 15 lutego kolejnego roku (raz, dwa lub trzy razy w ciągu 5 lat zobowiązania, jednak nie częściej niż co dwa lata, co określi ekspert przyrodniczy na poziomie dokumentacji przyrodniczej); dopuszcza się pozostawienie do 20% powierzchni nieskoszonej (co określa ekspert przyrodniczy na poziomie dokumentacji przyrodniczej).
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej opracowanej przez eksperta.
- Weryfikacja udziału procentowego fragmentów nieskoszonych na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia z uwzględnieniem zapisów zawartych w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej i dokumentacji przyrodniczej.
Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 (torfowiska - wymogi uzupełniające) - Wymóg 2
Obowiązek zebrania i usunięcia skoszonej biomasy (w tym zakaz pozostawiania rozdrobnionej biomasy); w terminie do 2 tygodni po pokosie biomasa powinna zostać usunięta z działki rolnej lub ułożona w pryzmy, stogi lub brogi.
- Weryfikacja na etapie kontroli na miejscu tj. podczas kontroli działek rolnych odbywającej się po realizacji koszenia i zbiorze biomasy oraz na podstawie zapisów w rejestrze działalności rolnośrodowiskowej.